Жиророзчинний сухий барвник Slado — Червоний мак 2 грами
25 ₴
- Готово до відправки
- Код: ЖК-022
- +380 (50) 178-78-27
Жиророзчинний сухий барвник Slado — Червоний мак 2 грами
Яскравий зовнішній вигляд відразу привертає увагу гурмана до страви. Соковиті відтінки різноманітних тортів, тістечок, десертів, желе, немов яскраві вогники для метеликів, манять ласунів до красивих ласощів. Кондитери домагаються яскравості стравам за допомогою харчових барвників. Про них і піде мова далі.
Особливості харчових барвників різних типів
Природа дає змогу надавати різним продуктам яскраві кольори. Багато пігментів можна отримати з натуральних інгредієнтів: цедри цитрусових, коренеплодів, пелюсток, листя, жирів, екстрактів та іншого. Але отримання таких барвників вкрай трудомістко та витратно. Відтінки не відрізняються яскравістю, та й зберігаються натуральні харчові барвники менше своїх синтетичних аналогів.
Справжній порятунок для кондитерів-декаторів — промислові харчові барвники, що мають низку переваг:
- широким спектром відтінків;
- виробництво за стандартами якості;
- довгим терміном придатності;
- високої концентрації фарбувальних речовин.
Водночас ціна штучних харчових барвників у рази менша від натуральних аналогів. До того ж можливостей для польоту фантазії із синтетичними барвниками куди більше.
Водорозчинні та жиророзчинні барвники
Барвники виробляють у кількох формах:
- рідка,
- порошкуватість,
- гелеподібна,
- гранульована.
Однак найголовніша характеристика, що визначає сферу застосування барвника, — це його тип: водорозчинний або жиророзчинний.
Водорозчинні харчові барвники використовують у кондитерському виробництві, а також нехарчовій промисловості для фарбування скла, мила, свічок, великодніх яєць, фарб для волосся, у фармацевтиці, у медичних потребах. Перед вживанням такі барвники потрібно розвести у воді, лимонному соку абоалізації.
Харчові жиророзчинні барвники таким широким полем діяльності похвалитися не можуть. Їх використовують виключно в харчовій промисловості для фарбування шоколаду та виробів, що містять какао-олія, жирові начинки, виготовлення олійного крему або глазурі. Для фарбування безе або білкових кремів жиророзчинні барвники не підійдуть.
Правила використання харчових барвників
Харчові барвники можна використовувати як окремо — в одній колірній гамі, так і, перемішуючи їх, створювати неймовірні відтінки, градієнти та переходи. Головне під час перемішування різних кольорів використовувати барвники одного виробника — це дасть змогу у підсумку отримати рівний колір.
Ось кілька варіантів нестандартної колірної палітри під час змішування барвників:
- темно-зелений = зелений + трохи чорного;
- темно-червоний = червоний + трохи чорного;
- полуничний = червоний + рожевий у співвідношенні 1:3;
- лавандовий = бузковий + рожевий у співвідношенні 1:5;
- золотий = жовтий + жовтогарячий + червоний у співвідношенні 10:3:1.
Як фарбувати шоколад
Є кілька важливих правил, які необхідно дотримуватися під час фарбування шоколаду.
-
Використовуйте білий шоколад — чорний і молочний не підійдуть для фарбування в яскраві світлі кольори. Білий дає змогу передати відтінок максимально яскраво.
-
Якщо ви не збираєтеся в процесі фарбування змінювати відтінок харчового барвника, то використовуйте його без змін. Потрібні незвичайні тони — заважаючи барвникам. Водночас краще записувати співвідношення барвника та об'єм шоколаду.
-
Для фарбування білий шоколад необхідно розтопити до рідкого стану, але не кип'ятити. Какао-олія розтоплюється за температури від 40 градусів, тож не забудьте про кондитерський термометр.
-
У підготовлену шоколадну масу маленькими порціями вводьте барвник і швидко перемішуйте пластиковою лопаточкою або ложкою. Жиророзчинні барвники чудово розчиняються в шоколаді та надають йому кольору практично відразу. Головне — добре перемішати для рівномірного розподілу кольору.
-
Отриману масу, якщо її колір вас задовольнить, можна відразу розливати по формах.
Під час фарбування шоколаду потрібно дотримуватися акуратності. Зрозуміло, що яскравість кольору залежить від кількості фарбувального пігменту, вмішаного в шоколад. Але занадто велика кількість барвника може негативно вплинути на консистенцію шоколаду або навіть залишатися на зубах під час вживання десерту в їжу. Тому ретельно вивчайте дозування рекомендовану виробником.
Як зберігати харчові барвники
Як і будь-які інші сухі речовини та інгредієнти, харчові барвники зберігають у сухому прохолодному місці, недоступному для потрапляння прямих променів сонця.
Приготовані барвники, які вже були додані в необхідний продукт, можна зберігати й у холодильнику.
Основні | |
---|---|
Країна виробник | Україна |
Вага | 2 г |
Склад | Е124, Е122 |
Вид та форма випуску | Сухий барвник |
Упаковка | Пластикова банка |
Користувацькі характеристики | |
Колір і відтінок | Червоний |
- Ціна: 25 ₴